Szpachlowanie ścian

Gładzie szpachlowe i polimerowe

Gładź szpachlowa

Materiał budowlany, którego głównym składnikiem wiążącym jest gips, a składnikami dodatkowymi między innymi kreda, dolomit czy spowalniający wiązanie plastyfikator. Czasem jako materiał wiążący występuje wapno lub cement. Gładź szpachlowa występuje w suchej postaci do rozrobienia z wodą w formie zaprawy. Technika nakładania polega na rozprowadzaniu na ścianie cienkiej warstwy mieszaniny i wyrównywaniu, którą po wyschnięciu ściera się i ponownie wyrównuje papierem ściernym.

Gładź szpachlowa, czyli szpachle do ścian i ich rodzaje

Gładź szpachlowa jest nowoczesnym i funkcjonalnym materiałem budowlanym, który służy do wygładzania ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Jest idealna zarówno na tynk cementowo wapienny, jak i na do wykończenia płyt gipsowo kartonowych. Jego struktura najczęściej opiera się na bazie gipsu oraz dodatków dolomitu, kredy i różnorodnych materiałów pomocniczych. W ofertach handlowych znajdziemy gładź gotową, oraz gładź w proszku, którą trzeba samodzielnie rozrobić z wodą. Czy więc robiąc remont mieszkania warto położyć gładź szpachlową? Oczywiście, że tak

 

3,Gładź gipsowa jest najczęściej stosowanym rodzajem gładzi szpachlowej. W jej skład wchodzi syntetyczny lub naturalny gips o bardzo drobnej granulacji. Gips szpachlowy jest wytrzymały i sprzedawany w postaci wysuszonej mieszanki. Po zakupie mieszamy ją z odpowiednią ilością wody i nakładamy na ściany. Z kolei gładzie z gipsu szpachlowego są znacznie bielsze, gotowe do użycia oraz charakteryzują się dłuższym czasem wiązania. Są nieco mniej wytrzymałe niż ich syntetyczne odpowiedniki, jednak gotowa gładź szpachlowa jest wygodniejsza w użyciu.

 

Wybierając gładź gipsową musimy pamiętać, że gips przyspiesza korozję metalu. Zatem gips szpachlowy nigdy nie powinien być bezpośrednio nakładany na rury grzewcze ani żadne inne, metalowe elementy. Jeśli musimy położyć gips szpachlowy przy elementach metalowych, zabezpieczmy je najpierw farbą antykorozyjną. Po zastosowaniu gładzi gipsowej należy ją dokładnie szlifować, aby nadać powierzchni jednorodną fakturę. Taka czynność wymaga dużo wprawy. Pod wpływem szlifowania wytwarza się duża ilość pyłu, który szybko pokrywa całe pomieszczenie.

 

Zastosowanie - Gładź gipsowa może być stosowana na powierzchniach cementowych, cementowo-wapiennych, do płyt gipsowo kartonowych, powierzchni gipsowej oraz bezpośrednio na betonie. Używa się jej na powierzchniach wstępnie wyrównanych i oczyszczonych. Stosowana do wykonania ostatecznych zaprawek przeznaczonych pod malowanie pomieszczenia.

Gładź polimerowa

Gładź polimerowa jest znacznie bardziej elastyczna niż gładź cementowa i gipsowa. Sprzedaje się ją w formie suchej oraz w postaci gotowej gładzi szpachlowej. Gładź polimerowa jest polecana do nakładania na ściany, które są narażone na działanie wyższych temperatur lub ulegają małym ruchom konstrukcyjnym. Możemy je też stosować w pomieszczeniach o większej wilgotności powietrza (kuchnia, łazienka). Gładzie polimerowe są odporne na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne.

 

 Po ręcznym lub mechanicznym nałożeniu należy szlifować powierzchnię ściany. Wytwarza się wtedy pył, podobny do tego, który powstaje podczas szlifowania gładzi gipsowej. Grubość pojedynczej warstwy gładzi polimerowej wynosi od 1 do 4 mm.

 

Zastosowanie - Gładź polimerowa może być stosowana we wnętrzach budynku. Można ją nakładać na powierzchnie z betonu, betonu komórkowego, na płytach kartonowo gipsowych tynkach gipsowych, cementowych oraz cementowo-wapiennych.

Formularz kontaktowy

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane Nieprawidłowy adres e-mail
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie
Twoja wiadomość nie została wysłana

Jesteś zainteresowany wykonaniem gładzi?

Skontaktuj się z nami i sprawdź dostępne terminy realizacji


Zadzwoń teraz  +48 736 12 12 12